Ruth n Jersey
Well-known Member
- Location
- Northern New Jersey
My daughter,son and their families will be here for the Memorial Day weekend. I thought I'd go grocery shopping today. The prices were ridiculous. Not only were they jacked up but so many items had to be bought in groups in order to get the sale price. I would have to buy 5 bottles of Pepsi for the discount. We don't drink soda at all and I doubt the family will drink that much. I intended to have corn,reasonably priced at 20 cents an ear. I needed butter for the corn,which was double the price,no savings there. No brand of ice cream was on sale this week either. No savings on milk as well. Ground beef was an excellent buy,which I needed for the hamburgers. Wouldn't you know, we were only allowed 1 package at the sale price. Had I known I needed these items I would have stocked up before hand but it was a last minute decision. I will be out all day Saturday so I really needed items with little prep involved and I do like to treat them to what they like. I'm willing to pay full price if I have to but having to buy double or even triple the amount of an item to save just isn't fair. I guess people who live alone or on a strict budget never get a break.