What I couldn't get this week shopping

Got everything but store-brand cheese crackers. I've come to the conclusion that brand named goods are available, it's the store brands that are scarce or unavailable. I got the last bottle of diet lemon-lime soda on the shelf. Also bought Smart Balance margarine, refrigerator pie crusts, vanilla ice cream, peanut butter ice cream, 32 oz yogurt, store brand Cheerios and a box of Great Grains cereal. Came to $42.52 (that's about £34).
dya think it might be because there's more cheap ingredients, oils, etc,,which are already scarce that goes into Genric foods ?>. just wondering ...
 

I found only one kind of hair spray at Wal Mart, but if I went to United I found the one I like to buy. So, I will go out of the way to buy what I really want at another more well supplied store.
 
Usually the store brands are produced by the big companies. If they’re limited in supplies, they make the ones that give them the biggest profit.

Yesterday I finally found some molasses. It was at a more expensive store but I had to have it to make my muffins so I sucked it up. Now I have to make sure that I don’t glance at that shelf in the other stores.
 
Usually the store brands are produced by the big companies. If they’re limited in supplies, they make the ones that give them the biggest profit.

Yesterday I finally found some molasses. It was at a more expensive store but I had to have it to make my muffins so I sucked it up. Now I have to make sure that I don’t glance at that shelf in the other stores.
Every few years I buy a gallon of molasses and store it in the garage. So much cheaper that way, plus it keeps forever and doesn't need to be refrigerated. I keep a small jar (about 12 oz) in the kitchen with my baking supplies and refill as needed. Over the holidays I use a lot of molasses and hate having to hunt it down at that time of year.
 
I was spending hours today at Walmart to kill time while people were looking at my house, and everything was in stock real nice. Unfortunately now that I'm moving I have to eat down all the stuff I already have in my freezer. And I need to learn to live on just a week of groceries at a time so when I'm traveling I won't need to try to fit a lot of extra food in my car. It is scary because between stocking up on sales, stocking up in the winter in case of snow storms, and stocking up during the pandemic, I am used to having a comfy surplus.
 
Soaker hoses for the garden, went to 2 places, completely out.

I was recently able to find the Special K Protein cereal I like, after not being on the shelves for weeks. So I bought a bunch and hoarded. Probably contributing to the next shortage. However now the cashew milk I like to put on it is gone, has been for a week or so.

Fresca is becoming a rare commodity. The list could go on...
 
I like molasses, but am appalled at the price. I bought some a few weeks ago and it was about $5 for a 12 oz jar. I mainly use it as a sweetner on oatmeal and sometimes other things. More nutritious than sugar and high in iron.
I pay $19.50/gallon (just checked the current price), so roughly 15¢/ounce. I only use it when baking cookies or to make brown sugar.
 
Last week I thought of getting a jar of the type of salsa that I like, there were oodles on the shelves. Today there were only a few jars so I was lucky to get it. The other brands were cleared out too.

I’m putting off buying another jar of Hellman’s until the prices comes down. I’ve been watching for a few weeks. Normally it would go on sale for $3 to $4 from regular $5. Now the lowest is $5.49. If the online fliers for Thursday don’t show any better sales, I’ll have to break down. It’s salad season.
 
Last week I thought of getting a jar of the type of salsa that I like, there were oodles on the shelves. Today there were only a few jars so I was lucky to get it. The other brands were cleared out too.

I’m putting off buying another jar of Hellman’s until the prices comes down. I’ve been watching for a few weeks. Normally it would go on sale for $3 to $4 from regular $5. Now the lowest is $5.49. If the online fliers for Thursday don’t show any better sales, I’ll have to break down. It’s salad season.
Now is a good time to start making your own mayonnaise.

Watch a few videos and pay close attention to tips on fixing broken mayonnaise.

I use an immersion blender and a straight-sided Smucker's peanut butter jar but you will find videos using a whisk, blender, or a handheld mixer.

 
Last edited:
Last week I thought of getting a jar of the type of salsa that I like, there were oodles on the shelves. Today there were only a few jars so I was lucky to get it. The other brands were cleared out too.

I’m putting off buying another jar of Hellman’s until the prices comes down. I’ve been watching for a few weeks. Normally it would go on sale for $3 to $4 from regular $5. Now the lowest is $5.49. If the online fliers for Thursday don’t show any better sales, I’ll have to break down. It’s salad season.
Oh, no, I forgot my macaroni salad in the refrigerator! How many weeks will a macaroni salad stay good in a refrigerator before I have to throw it out? :LOL:
 
Last week I thought of getting a jar of the type of salsa that I like, there were oodles on the shelves. Today there were only a few jars so I was lucky to get it. The other brands were cleared out too.

I’m putting off buying another jar of Hellman’s until the prices comes down. I’ve been watching for a few weeks. Normally it would go on sale for $3 to $4 from regular $5. Now the lowest is $5.49. If the online fliers for Thursday don’t show any better sales, I’ll have to break down. It’s salad season.
I scored Hellmans last week for 4.99. I grabbed two!
It usually goes on sale for a summer holiday such as Memorial Day. If it does, I'll grab another.
 
Last edited:

Back
Top