Big Horn
Member
- Location
- Cody, Wyoming
I'm brand loyal as well. I did, however, change from Edge aerosol shaving foam to Pacific caffeinated shaving cream after a brief fling with Cremo. I get a better shave than I've ever had before, probably less expensive as well although I buy Personna Med Prep blades. I also changed from disposable razors to a Gillette NEW made between 1930 and about 1940. I bought an extra to use while the first was being replated which took about two months: gold plating to be sure, just as it was originally.I bring a lunch everyday for work. A salad with veggies from our garden when in season, sandwich, apple slices, yogurt, or whatever we had the night before.
My co-workers eat fast food everyday. Usually something fried or cheesy. What is the cost of that in the long run to your health? I think to myself I've had cancer she hasn't so don't judge. But the thread subject is saving money and I'm sure I do. Unless you eat the dollar menu everyday that gets expensive.
Otherwise I will never be as thrifty or frugal as my husband so I always feel like a big spendthrift if I don't save a slightly used baggie or reuse the coffee grounds for one more cup.
I do love thrift stores especially one in particular because I like quality clothes but not the prices and I can often find what I want there. The malls are filled with trendy stuff that aren't for me even with a sale and coupon.
Someday I'd like to try some of the detergent recipes etc.For now both my husband and I are pretty brand loyal and buy the same deodorant, soap, etc. It's a plus if it's on sale.
Big Horn, as for Irish Spring, I like it too.
I must mention that I just bought a hundred razor blades for $15.36 on eBay; they were more than twice as much on Amazon.
I must also mention that I do not save used coffee grounds.

One last thing: the local Dairy Queen as well as an independent fast food place offer a $5 lunch special for students. They're both a short walk to the high school. My high school charged 50 cents for a truly vile lunch; that would be about $5 today with inflation. A half pint of milk was 7 cents at the time. I brought a yummy sandwich that my mother made and bought the milk.
Last edited: