Groceries today totaled almost $100!

Honestly, I am shocked and surprised when the cashier rings up a total that's less than $100. This morning's trip to the grocery store was $184.36, but that did include a pound of ground chicken, a package of boneless chicken thighs, a bottle of wine and a couple bottles of whiskey, for the holidays.
it's the alcohol that costs the money... when my x husband who is a heavy drinker and I would go grocery shopping, the bill might come to £100... when I broke down the recipt very often the food I'd bought was as little £30.. the rest was his alcohol.. JD.. beers.. etc..

...so eventually what happened was we'd pay for seperate items at the checkout... he'd pay for his own booze...
 
I used to buy a bakery made bread one of those whole grain sprouted types. It cost about 3.00 from the grocery bakery. In less than 2 years that same loaf is now close to 6.00 so I only get it if I spy it on the marked down cart, and then I freeze some of it so it stays fresher until I want it.
 
For about half a year WalMart sold a nice whole grain bread, under their label. It was 3.87 for a small loaf, but I liked it so I bought it.

Then, it disappeared only to be replaced by names and brands for similar grains, but they cost no less than 5.67 per loaf and up.

Because it's a loaf of bread and lasting me a long while, I looked at the Aldi bread selection. There I found their thin sliced Seedtastic breads and now that's the one I buy. It has gone up in price over the past 6 months and each Aldi has slightly higher or lower prices. This loaf is around 3.29 or so.

I can not find thin sliced breads in wm anymore, instead they sell small loaves which are just half a loaf for the price of what used to be a whole loaf.
 
Egg prices have gone down, at least until another bird flu or something strikes the producers like the weather extremes.

I paid 1.96 a dozen in Aldi for just plain white eggs. That's up from 1.67 a few weeks ago.

For about 5 years from before the pandemic, I could suddenly no longer eat eggs. That was so odd. All the body upsets you can imagine plus headaches.

I tried eating an egg every so many weeks, and I am finally able to mostly tolerate eggs once again. Strange.
 
it's the alcohol that costs the money... when my x husband who is a heavy drinker and I would go grocery shopping, the bill might come to £100... when I broke down the recipt very often the food I'd bought was as little £30.. the rest was his alcohol.. JD.. beers.. etc..

...so eventually what happened was we'd pay for seperate items at the checkout... he'd pay for his own booze...
Yes, to be sure. Jameson- $19.99/750ML, Livingston White Zinfandel- $8.99/1.5L.
...ground chicken- $8.99/Lb.
 
The cost of the groceries is bad enough but when you do have to tack on the delivery, taxes, etc., it becomes a real back-breaker.☹️
we don't pay taxes on food in the UK... food is tax free except when paying to sit down to food in a restaurant... tax free if you have the same food as take out.. but with regard to groceries in the supermarket..no Tax... ..and delivery prices are minimal sometimes free depending on the time of day
 
Honestly, I am shocked and surprised when the cashier rings up a total that's less than $100. This morning's trip to the grocery store was $184.36, but that did include a pound of ground chicken, a package of boneless chicken thighs, a bottle of wine and a couple bottles of whiskey, for the holidays.

I probably need to be more careful than you but I buy a magnum of Oak Leaf Chardonnay at Walmart for $7.46. It is drinkable. Same for the Pinot Grigio..
 
I think maybe you need to shop around a little more.... :)
Deb lives in upstate New York and it is very expensive there with not a ton of choices. We lived there 40 years ago and it was one of the reasons that we left and went back to Wisconsin. The wages tend to be lower and everything was higher. Plus, when you live in a rural area, you don’t have the choices for stores that you have in a bigger area.
 
what's puzzling me tho' deb, is that no-one else seems to be paying those high prices.. :unsure:
Groceries vary very much by the part of the country that you live in. when we would go visit my ex-husband in Kansas, I was always amazed at how cheap groceries are there. Wichita is also a bigger city than where I live.

In northern Nevada our groceries and our gas for our cars is very expensive. I shop at the very cheapest grocery store which is Winco and it’s only in five states and is employee owned. It’s a warehouse grocery store and they don’t take credit cards to keep cost down. I do a big shop once a month and when I went this week, I was really shocked at how much prices had went up again.

People on the Nextdoor app have been commenting on the price increases everywhere around town. We have some really expensive grocery stores here where people pay double or triple for their food which I really don’t understand.
 
Must be hell living where food prices are high.

Smith's
Nearby
$1.50
5% off
$1.59
Classic Bun Length Franks Hot Dog
In stock nearby,1.5 mi
4.4/5·30-day returns

Albertsons
Nearby
$2.49
Bar-S Franks Bun Length Classic - 16 Oz
In stock nearby,0.3 mi
4.6/5

Like using about 4 sauté them to make rice with hot dogs.

As for ground chicken. Recently Albertsons had boneless skinless chicked breast on sale for 97 cents a lb. I have a Kitchen aid stand mixer with a grinder attachment. Can't beat that for low price.
 
Deb lives in upstate New York and it is very expensive there with not a ton of choices. We lived there 40 years ago and it was one of the reasons that we left and went back to Wisconsin. The wages tend to be lower and everything was higher. Plus, when you live in a rural area, you don’t have the choices for stores that you have in a bigger area.
well they say London is one of the most expensive cities in the world.. and we don't pay anything like those prices...
 
Interesting, those same breads are $4.49 at the local Wegman’s.

I wonder if the higher prices reflect the additional transportation costs for your rural area or if it is something to do with the merchant’s pricing model. 🤔
Most likely is the reason. I live very rural with only one grocery store in town and prices are quite high for deliveries out of their way. The next grocery store is in the next county, 20 miles away. So if you need something and don't want to travel, one pays the price.
 


Back
Top