debodun
SF VIP
- Location
- way upstate in New York, USA
Why are nuts so expensive? I looked at a small cellophane package of pecans in the Dollar General store and they were $3.99 and there were about 8 halves in the package. The same with walnuts, same price but there were a few more pieces in the package. Even Job Lots has them for slightly less per unit packaging, but they have large containers which I wouldn't be able to use - 12 oz. for $12.99. Where are the least expensive nuts?
