What I couldn't get this week shopping

I got the last bottle of buttermilk in the grocery. I didn't think the store had any, but I asked a stock clerk I saw. He had to get down on his hands and knees and reach WAY back in the cooler, but he snagged one for me. Candy is scarce in the 'dollar' stores - not surprising this time of year.
 

I like mincemeat pie, too. Just a slice or two over the holidays. Like @debodun, I find it very sweet and rich.

My dear mother-in-law, may she RIP, baked fabulous pies. Every holiday season she'd make a mincemeat pie, though the only ones who liked it were my FIL and me. She'd evenly split whatever was left after TG or Christmas, and send me home with half.

She also made fabulous date-nut bread. I should try to find a good recipe for that online...
There was a date nut bread that came in a can when I was young. I loved it.
 
I fondly look at the breads with nuts in them but my stomach won't tolerate nuts anymore. Oh well.

I got think sliced Orowheat organic wheat. I know it was under 5 dollars at WINCO Foods last time I got it, it was over 5 yesterday.
 
I got the last bottle of buttermilk in the grocery. I didn't think the store had any, but I asked a stock clerk I saw. He had to get down on his hands and knees and reach WAY back in the cooler, but he snagged one for me. Candy is scarce in the 'dollar' stores - not surprising this time of year.
I haven't been able to find buttermilk. I keep powdered if necessary. It's fine.
 
I remember brown bread! I think we used to put cream cheese on it. Does that sound right? After 50+ years my memory is a little fuzzy! :LOL:
 
I still can't find the canned catfood that Pixel likes. It's not in the stores where I shop so I've been ordering it online and I have to pay for shipping. Meanwhile, I tried other brands, and the little butthead seems to like 9 Lives quite a bit; 2 flavors of it, anyway. But the store I shop at doesn't carry 9 Lives, so I went to the 9 Lives website and saw that, if I buy a case, they won't charge for shipping, so it's gonna be 9 Lives from now on. But just those 2 flavors.

The canned catfood shelves at both grocery stores I go to are very sparse. And I haven't seen much on the dry food shelves, either. And, like toilet paper, the prices on the few that are available are pretty dear.
 
I keep powdered if necessary. It's fine.
Ditto. Powdered buttermilk works great for baking and other recipes.

Buying fresh buttermilk was such a waste for me, even when I was eating dairy foods. Used a small amount for the recipe and eventually tossed the rest.

Since I don't buy dairy milk or yogurt or soy milk (the best vegan option for making buttermilk for recipes), keeping powdered buttermilk in the pantry is a great solution.
 
Lemme tell ya that I don't usually pay much attention to grocery prices because DD buys the groceries. Thursday afternoon we bought groceries at Walmart. I needed eggs and picked up a dozen. DD asked me if I noticed the price. Whaaaaaaat? $4.65 for a dozen eggs? Where have I been?

A far cry from the days as a child when we raised chickens and it was my job to deliver eggs to the neighbors. Ten cents a dozen.

That was then. This is now:eek:
 
Lemme tell ya that I don't usually pay much attention to grocery prices because DD buys the groceries. Thursday afternoon we bought groceries at Walmart. I needed eggs and picked up a dozen. DD asked me if I noticed the price. Whaaaaaaat? $4.65 for a dozen eggs? Where have I been?

A far cry from the days as a child when we raised chickens and it was my job to deliver eggs to the neighbors. Ten cents a dozen.

That was then. This is now:eek:

I will say the price of eggs is crazy. My sister has two pet chickens but their eggs are meant for her family. I was lucky a couple of weeks ago to be able to get eggs for 2.00 a dozen from a store I frequent. I stocked up, froze those babies
in ice cube stays and then put them in gallon bags. I do not use a lot of eggs but want them available if needed for breakfast and baking. I hope for all of us the price goes down soon. Eggs are a good healthy alternative to have for protien in our diet.

Meat prices continue to rise, I buy but only on sale. We can stretch the protein with pasta, rice, veggies, and beans for a good healthy diet! I encourage those that do not check the sales offered at every grocery. You may have to go to many stores but it is well worth the effort on a limited budget. You and your family can eat well by doing so. I am retired so I have the time, my son, not so much, so I buy for them as well. They pay me back and appreciate that I have helped them keep their food cost in budget, in control.
 
Maybe a difference in locations? I couldn't believe my eyes at $4.65 and probably would have had a stroke if they'd been $5.99!

That could be...$5.99 for home delivery. I wouldn't have thought of that @debodun.
Eggs at Aldi were $4.69/doz when I was shopping there last week. Thank heavens I'd bought some at Costco for under $3.00/doz - can't recall how it broke down exactly but I know it was under $3.00. DS and I split a 5 dozen case. Since egg prices ratcheted up a couple of years ago, I nearly always split a case with one of my kids.

We save used dozen and 2 dozen egg crates and refill them when splitting up the cases. (DD & I each have a 1/2 doz case, too. Not sure where she got them, but they come in handy.)
 
some people use cupcake papers in muffin pans...one egg at a time..no measure in future for baking...i simplified ...6 at a time in blender...vacuum in freezer bags...marked with date...thaw in fridge...or at a cool location when ready to use ..scrambled up or use however you want
stores flat
And it doesn't erode the quality? Hmmm.... that could be a game changer.
 

Back
Top