My expenses for 2024 as near as I can figure

Hollydolly, I’m surprised you spend so little for food. I spend 300/month and really only eat one meal a day because breakfast is a granola bar and yogurt. I shop at the cheapest grocery store. I do have company at least once a week and every 2 months I have 5 friends for dinner.
it's clear your food is much more expensive than ours.. or you eat far more than me....I also usually only eat one meal a day...and have fresh fruit for brunch

If I spent £300 on food in one month, it would last me at least 2 months if not more..
because my basic food bill is fairly low I can afford treats as well..
 
Last edited:
I didn’t realize that food was so much cheaper in your country. I also cook from scratch and buy very few convenience foods.
 

I created a budget when I first retired in 2020, but thanks to higher costs of almost everything (groceries, homeowners insurance, car insurance, electricity, gas, etc.) I've rarely been able to stay within the guidelines. I do also spend a bit more sometimes on things like plays, concerts and travel.

However, thanks to the market my investments are pretty much equal to 2020. I collect Social Security and take the minimum out of my investments each month unless something like property taxes are due.
 
I didn’t realize that food was so much cheaper in your country. I also cook from scratch and buy very few convenience foods.
I'll give you a small example..I buy chicken drumsticks in a tray of 20 from Costco.... those make 10 meals... cost ?.. £5.00

I buy bacon in a pack of 6...units... cost £7.00... each pack last around 10 days... making £7.00 last 2 months using only £3.50 per month

Milk costs £1.45...per 2 litres .. = 3 1/2 pints ( this is my biggest outlay) ...I use 2 litres per week £6.00 per month

Bananas.. 90p per bunch of 5...


Grapes... £1.90 per punnet..last me 2 weeks...


Dozen free range eggs £2.39...last 2-3 weeks....


Minced beef.. (ground beef) £2.00 for a pound... I divide this into 1/4pounds and cook it up with a bunch of veggies, and sausages, then freeze... I usually freeze 20 portions which last me around 3 months.. and cost £5.00...

Bacon joint... 1. ( 2.2 pounds)... I boil and make into lentil and veggie soup using muchroom,s carrots, potatoes, and any veggies to hand .. then freeze.. Cost £4.20

the soup makes 8 large portions.....then the gammon joint is made into another 8 dishes of various foods.. like bacon and egg pies.. and mac & cheese with chopped bacon and broccoli... or curried ham ...

so far I've only used £28.50... for 38 meals plus fruit, and veggies,

Then there's bread at 99p per loaf...good bread.. I could get it cheaper but I don't..... 4 loaves lasts a month

Then I buy fish, steak.. flour, butter.. ( etc..
 
fuel oil - $1438.60
I only did that once. We got this trailer as a temp place to live in a wide spot on the road called Mckenzie Bridge while looking for an Apartment in Eugene, Oregon. We called a guy to come fill the tank, and when he did the bill was $100 or something back in 1986. When he was finished, and disconnected from the tank, he did something wrong, I don't recall what, but all of it drained out on the ground. The fire department made us get a motel room until it was cleaned up. After a bit of arguing with the company, they replaced the fuel. That how I know it was the delivery guy's fault.

Fortunately, we found an apartment in a few weeks. It was kind of nice up there, up in the mountains...
 


Back
Top